בעקבות נגיף הקורונה- מדוע יש חשיבות עליונה לשמור על זכויות עובדי חברות הניקיון

לאחרונה עלה קרנם של עובדי הניקיון שמצאו את עצמם בין לילה עומדים בקו הראשון במלחמה הלאומית נגד הקורונה, הביקוש לשירותי ניקיון נסק בישראל, ואף בעולם כולו.

יצוין כי בימים כתיקונם סקטור עובדי הניקיון סובל לא רק מתדמית לא גבוהה אלא גם נפגע חדשות לבקרים מאפליה מצד קבלני הניקיון שבוחרים לנצל את העובדה כי מדובר לרוב באוכלוסיות מוחלשות אשר אינן מצויות ברזי החוק ובכל הזכויות המגיעות להן. בשל ההפרות החוזרות ונשנות מצד המעסיקים שהתרחשו לאורך השנים הרגולטור התערב וקבע בצעד חריג שיש להפלות לטובה את עובדי הניקיון שעובדים מטבע הדברים בעבודה פיזית קשה וזוכים לשכר נמוך מהממוצע כך שבפועל מעבר לזכויות הרגילות של שכירים הכוללות בין השאר קרן השתלמות ופתיחת קרן פנסיה מיום העבודה הראשון, מגיעים לעובדי הניקיון למשל יותר ימי חופשה וימי מחלה שנתיים מהממוצע הנהוג במשק, תוספת שכר עבור ביגוד ועוד. אולם בישראל כמו בישראל קבלני ניקיון לא מעטים בוחרים להתעלם ברגל גסה לא רק מהזכויות העודפות אלא גם מהזכויות הסוציאליות האלמנטריות. הכל על מנת להגדיל את הרווחים ולהציג מחירים זולים במכרזים על גבם של פועלי הניקיון. בכל שנה אנו נתקלים בתלונות של אנשי ניקיון שלא חישבו להם שעות נוספות כלל, הורידו להם חופשות, לא הפרישו לקרן פנסיה ועוד. וכדי לחמוק מעונשים חברות הקבלן סוגרות את החברה ופותחות אותן מחדש תחת שם חדש.

חשוב לומר כי יש חשיבות עליונה להקפדה ושמירה על זכויות העובדים לא רק מצד קבלני הניקיון אלא הדבר קריטי גם מצד הלקוחות שהזמינו את שירותי הניקיון. לא רק מהטעם המוסרי ועל בסיס העקרון שבו עובד כאשר הוא מתוגמל כיאות יבצע את עבודתו עם מוטיבציה מוגברת ובהתאם גם יהיו תוצאותיו. מעבר לכך יש להדגיש נתון שרובו המוחלט של הציבור אינו מודע אליו כי עפ"י החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה שמטרתו שמירה על זכויות עובדי הניקיון האחזקה והשמירה, היה ונעשית עבירה של הפרת זכויות העובד - הן הקבלן שאצלו מועסק עובד הניקיון והן מזמין העבודה יתנו שניהם את הדין. כלומר מזמין העבודה לא יכול לעצום עין במקרים של הפרת זכויות פועלי הניקיון מצד הקבלנים. ואכן בתי המשפט בישראל אילצו לא פעם את מזמיני העבודה להשתתף עם הקבלן בתשלום הפיצויים לעובד ניקיון ולא ניתן להסתתר מאחורי העובדה כי לא היו בין המזמין לעובד הניקיון יחסי עובד מעביד. מבחינת החוק גם מזמין שירותי חברת הניקיון- החברה והמנכ"ל עצמו נושאים באחריות אזרחית ופלילית לגבי שמירת זכויות עובדי הניקיון.

כך שעל החברה המזמינה את שירותי הקבלן מוטל הצורך המוסרי והמשפטי לוודא כי עובדי הניקיון המועסקים אצלם באמצעות קבלן זוכים לקבל את כל התנאים הקבועים בחוק.

תומר חי, מנכ"ל קבוצת אשל, מהמובילות בישראל בתחום שירותי ניקיון מתקדמים.